Skip to main content

Yoğurtçu Parkı heykelleri

Yoğurtçu Parkı'nda bir büst ve 3 heykel bulunmaktadır. Yoğurtçu Parkı'nda ressam Fikret Mualla, tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre ve asker, siyasetçi ve iş adamı Süreyya İlmen heykelleri ile Mustafa Kemal Atatürk büstü yer alıyor.

FİKRET MUALLA


İlk olarak tam olarak tam olarak parkın içinde olmayan Fikret Mualla'nın heykeliyle başlıyoruz. Fikret Mualla'nın heykeli, tenis kortunun yanındaki kısımda yer alıyor. Fikret Mualla, resim sanatının Türkiye'deki en önemli isimlerden biri... Fikret Mualla, aynı zamanda Kadıköy için de önemli bir isim... 1903 yılında Moda'da doğdu. Çocukluk ve gençlik yılları Moda ve Bahariye'de geçti. Saint Joseph Lisesi'nde okudu. Daha sonra öğretimine Galatasaray Lisesi'nde devam etti.

YUNUS EMRE


Yunus Emre heykeli, Yoğurtçu Parkı'nın orta kısmında yer alıyor. Yunus Emre, 1238 - 1320 yılları arasında Eskişehir ve çevresinde yaşadı. Anadolu'da Türkçe şiirin öncüsü olan tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre, heybetli heykeliyle Kadıköylüleri selamlıyor. Heykelin etrafında Yunus Emre'ye ait sözler de yer alıyor.

SÜREYYA İLMEN (SÜREYYA PAŞA)Süreyya İlmen'in heykeli parkın Fenerbahçe Stadı'na doğru Yoğurtçu Parkı'nın en ucunda yer alıyor. Süreyya İlmen pek tanınan bir isim değil. Ama başta Kadıköy olmak üzere İstanbul'a ve asker, siyasetçi ve iş adamı olarak Türkiye Cumhuriyeti'ne hizmetler yaptı. Süreyya İlmen, Yoğurtçu bölgesi ile Moda'yı birleştiren bölgeyi düzenledi. Heykeli bulunan Yoğurtçu Parkı, Süreyya İlmen'in eseridir. Ayrıca, Süreyya Operası'nı da inşa etti. 1955 yılında Kadıköy'de hayatını kaybetti.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK


Yoğurtçu Parkı'nda Mustafa Kemal Atatürk'ün bir büstü bulunuyor. Büstün ilk dikkat çeken özelliği, normal büstlerden biraz daha büyük bir boyutta olması... Büstü parkın orta kısmında Kurbağalı Dere tarafında bulunuyor.

Comments

Popular posts from this blog

Carrefoursa Fulya (Selenium Twins) hiper market nerede, otopark, servis, çalışma saatleri, telefon

Carrefoursa Fulya hiper market Hakkı Yeten Caddesi üzerindeki Selenium Twins'in altına açıldı. Carrefoursa'nın girişin bir alt altında. Bu nedenle marketin girişi ilk bakışta görülmeyebilir. Carrefoursa da zaten bu nedenle girişin olduğu yere Carrefoursa bayrakları koymuş. Carrefoursa Fulya'ya girebilmek için önce girişten girip bir alt kata inmek zorundasınız. Market bir alt katta olduğu için güneş almıyor. Hiper market oldukça geniş ve birçok kategoride ürünler bulunuyor. Temel tüketim maddelerinin yanı sıra beyaz eşya, kıyafet gibi ürünleri de bulabiliyorsunuz.

ÇALIŞMA SAATLERİ

Marketin çalışma saatleri: 09.00 - 22.00

OTOPARK

Carrefoursa'da 30 lira ve üzeri alışverişlerde AVM otoparkı 3 saat ücretsiz.

SERVİS SAATLERİ VE GÜZARGAH

Servis hareket saatleri: 10.00, 10.45, 11.30, 12.15, 13.00, 14.00, 14.45, 15.30 ve 16.15

Güzargah: Hareket yeri Carrefoursa Fulya

Hakkı Yeten Caddesi
Ihlamur Kasrı
Emirhan Caddesi (Dikilitaş)
Darphane önü
Ayazma Deresi Caddesi (Otim)
Prof. Dr. …

Nusr-et Caddebostan Bağdat Caddesi nerede? (Harita)

Nusr-et, yeni şubesini Caddebostan'da Bağdat Caddesi üzerinde açmaya hazırlanıyor. Nusr-et'in yeni şubesi açıldığında tüm detaylı bilgiler sayfamızda olacaktır.

Yeni şubenin ne zaman açılacağına dair bir bilgi ne yazık ki şu an bulunmuyor.

NEREDE?

Caddebostan'da Ethem Efendi Caddesi ile Bağdat Caddesi'nin kesiştiği köşede.

Harita


Goblin Oyun Kulübü nerede, nasıl gidilir? (Harita, fiyat)

DİKKAT! BU MEKAN KAPANDI VE YENİ YERİNDE HİZMET VERİYOR!--AŞAĞIDAKİ BİLGİLER ESKİDİR--


Goblin Oyun Kulübü veya daha bilinen adıyla Goblin Cafe, FRP gibi daha az bir kitlenin bildiği masa oyunlarının oynanabileceği bir mekan. İsterseniz kendi oyunuzu getirip oynayabiliyorsunuz, isterseniz kütüphanedeki bir oyunu alıp oynayamaya başlayabiliyorsunuz. Saatlik masa ücreti zorunlu. Masa ücreti kadar yiyecek-içecek alma hakkınız var. Ayrıca mekan bir de bilgisayar bölümü var. Burası da küçük bir internet kafe gibi hizmet veriyor. Mekanın ortaklarından biri de basketbol yorumcusu Kaan Kural...

"TURNUVALAR YAPIYORUZ"

Kaan Kural, kafesini "İşler fena değil kendi kendini idare ediyor. Kendimizin takılabileceği bir mekan arıyorduk, burası da takıldığımız bir mekan gibi oldu. Bu masalarda gün gün aktiviteler oluyor. Mesela Magic turnuvası oluyor. Buradaki istediğin oyunu oynayabiliyorsun. Herkesin oynadığı oyunlar değil de, biraz daha sofistike oyunların oynandığı bir yer. Yan tarafta …