Skip to main content

Yoğurtçu Parkı heykelleri

Yoğurtçu Parkı'nda bir büst ve 3 heykel bulunmaktadır. Yoğurtçu Parkı'nda ressam Fikret Mualla, tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre ve asker, siyasetçi ve iş adamı Süreyya İlmen heykelleri ile Mustafa Kemal Atatürk büstü yer alıyor.

FİKRET MUALLA


İlk olarak tam olarak tam olarak parkın içinde olmayan Fikret Mualla'nın heykeliyle başlıyoruz. Fikret Mualla'nın heykeli, tenis kortunun yanındaki kısımda yer alıyor. Fikret Mualla, resim sanatının Türkiye'deki en önemli isimlerden biri... Fikret Mualla, aynı zamanda Kadıköy için de önemli bir isim... 1903 yılında Moda'da doğdu. Çocukluk ve gençlik yılları Moda ve Bahariye'de geçti. Saint Joseph Lisesi'nde okudu. Daha sonra öğretimine Galatasaray Lisesi'nde devam etti.

YUNUS EMRE


Yunus Emre heykeli, Yoğurtçu Parkı'nın orta kısmında yer alıyor. Yunus Emre, 1238 - 1320 yılları arasında Eskişehir ve çevresinde yaşadı. Anadolu'da Türkçe şiirin öncüsü olan tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre, heybetli heykeliyle Kadıköylüleri selamlıyor. Heykelin etrafında Yunus Emre'ye ait sözler de yer alıyor.

SÜREYYA İLMEN (SÜREYYA PAŞA)Süreyya İlmen'in heykeli parkın Fenerbahçe Stadı'na doğru Yoğurtçu Parkı'nın en ucunda yer alıyor. Süreyya İlmen pek tanınan bir isim değil. Ama başta Kadıköy olmak üzere İstanbul'a ve asker, siyasetçi ve iş adamı olarak Türkiye Cumhuriyeti'ne hizmetler yaptı. Süreyya İlmen, Yoğurtçu bölgesi ile Moda'yı birleştiren bölgeyi düzenledi. Heykeli bulunan Yoğurtçu Parkı, Süreyya İlmen'in eseridir. Ayrıca, Süreyya Operası'nı da inşa etti. 1955 yılında Kadıköy'de hayatını kaybetti.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK


Yoğurtçu Parkı'nda Mustafa Kemal Atatürk'ün bir büstü bulunuyor. Büstün ilk dikkat çeken özelliği, normal büstlerden biraz daha büyük bir boyutta olması... Büstü parkın orta kısmında Kurbağalı Dere tarafında bulunuyor.

Comments

Popular posts from this blog

Ünalan metro durağından Akasya'ya nasıl gidilir? (Fotoğraflı anlatım)

Ünalan metro durağından Akasya Alışveriş Merkezi'ne nasıl gidildiğini bilmiyorsanız, size fotoğraflarla anlatım yaptığımız bir rehber hazırladık. 'Metro istasyonundan Akasya'ya nasıl gidilir?' ve 'Ünalan metro istasyonu ile Akasya arası yürüyecek kaç dakika sürer' sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Öncelikle Akasya'ya Kadıköy - Tavşantepe metrosundan gitmek isterseniz Ünalan durağında inmeniz gerekiyor. Aslında metrodan Akasya Alışveriş Merkezi'ne gitmek oldukça kolay. Tek yapmanız gereken Ünalan metro durağında inince tabelalardaki 2 numaralı çıkış işaretleri takip etmek... Bunu yaparak çok kolay şekilde Akasya'ya varacaksınız. Yürüyeceğiniz yol yaklaşık 10 dakika sürecektir. Şimdi adım adım fotoğraflarla nasıl gidildiğini anlatacağız. FOTOĞRAFLI ANLATIM Aslında metrodan Akasya'ya gitmek çok kolay. Tek yapmanız gereken metro durağına adımınızı atınca tabelalardan 2 numaralı çıkışı takip etmek . Vagondan inince 2 numa

Kadıköy İşkur nerede, nasıl gidilir (fotoğraflı anlatım), çalışma saatleri, otopark

Kadıköy İşkur , Hasanpaşa'da Eğitim mahallesinde yer alıyor. Söğütlüçeşme metrobüs durağı, Kadıköy Evlendirme Dairesi ve Kadıköy Belediye binasına yakın merkezi bir yerde. Kadıköy İşkur binasına gitmek için Ahsen Çıkmazı Sokak 'a girmek gerekiyor. Kadıköy İşkur merkezine girdiğinizde genellikle girişteki güvenlik görevlisi yardımcı oluyor. Sıra numarası alıp beklemeye başlıyorsunuz. Sonra sıranız geldiğinde masa numarasına göre yetkili kişiyle görüşüyorsunuz. Çalışma saatleri Hafta içi Sabah çalışma saatleri: 08.30 - 12.30 Öğle arası: 12.30 - 13.00 Öğle sonrası çalışma saatleri: 13.00 - 17.00 Otopark Çevrede paralı otopark mevcut. İSPARK'ta 1 saate kadar park 8 lira. Nasıl gidilir? (Fotoğraflı anlatım) Kadıköy Evlendirme Dairesi'ne göre Ahsen Çıkmazı Sokak'ın yeri... Kadıköy Belediye binasına göre Ahsen Çıkmazı Sokak'ın yeri... Ahsen Çıkmazı'ndan içeri girin ve düz devam edin. Yola düz olarak devam edeceksiniz. Bu noktadan itibaren

Goblin Oyun Kulübü nerede, nasıl gidilir? (Harita, fiyat)

DİKKAT! BU MEKAN KAPANDI VE YENİ YERİNDE HİZMET VERİYOR! --AŞAĞIDAKİ BİLGİLER ESKİDİR-- Goblin Oyun Kulübü veya daha bilinen adıyla Goblin Cafe , FRP gibi daha az bir kitlenin bildiği masa oyunlarının oynanabileceği bir mekan. İsterseniz kendi oyunuzu getirip oynayabiliyorsunuz, isterseniz kütüphanedeki bir oyunu alıp oynayamaya başlayabiliyorsunuz. Saatlik masa ücreti zorunlu. Masa ücreti kadar yiyecek-içecek alma hakkı nız var. Ayrıca mekan bir de bilgisayar bölümü var. Burası da küçük bir internet kafe gibi hizmet veriyor. Mekanın ortaklarından biri de basketbol yorumcusu Kaan Kural ... "TURNUVALAR YAPIYORUZ" Kaan Kural , kafesini "İşler fena değil kendi kendini idare ediyor. Kendimizin takılabileceği bir mekan arıyorduk, burası da takıldığımız bir mekan gibi oldu. Bu masalarda gün gün aktiviteler oluyor. Mesela Magic turnuvası oluyor. Buradaki istediğin oyunu oynayabiliyorsun. Herkesin oynadığı oyunlar değil de, biraz daha sofistike oyunların oynandığı